Obóz survivalowy w górach dla młodzieży
Młodzież w wieku 13-15 lat zapraszamy na obóz survivalowy w górach, w Łomnicy Zdroju. 11 dni na początku i w środku wakacji 2013, a każdy pełen emocji związanych z poznawaniem tajników przetrwania, meteorologii oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz zawody na orientację, nocne warty i podchody. Wszystkim uczestnikom zapewniamy bezpłatny dojazd autokarem z Nowego Sącza, Krakowa, Tarnowa, Buska Zdrój, Kielc, Radomia, Warszawy, Katowic, Rzeszowa i Dębicy (bez dodatkowej dopłaty).
Jak wygląda program obozu survivalowego?
Instruktorzy i wychowawcy na naszym obozie survivalowym dla młodzieży odkryją przed uczestnikami tajniki przetrwania, radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz orientacji w terenie. Oto najważniejsze części naszego programu survivalowego:
Podstawy sztuki przetrwania
Powszechnie wiadomo, że zwykle najpierw poddaje się umysł, a dopiero później ciało. Uczestnicy będą mieć do czynienia z różnymi zadaniami, które nauczą ich radzenia sobie w trudnych i nietypowych sytuacjach podczas biwaków i wycieczek w góry i gier taktycznych. Będą to między innymi zajęcia z budowania schronień, przyrządzania posiłków traperskich, maskowania się, ale także radzenia sobie w losowej sytuacji bez pieniędzy, smartfona z Internetem i innych zdobyczy techniki, bez których ciężko się obejść w życiu codziennym.
Na tych zajęciach Uczestnicy zostaną poddani swoistej próbie charakteru, która pozwoli im w przyszłości realnie oceniać swoje możliwości przy zetknięciu się z podobnymi zdarzeniami. Jest to swojego rodzaju trening psychologiczny na wytrzymałość w sytuacjach nietypowych. Determinacja, żeby przetrwać, pozwala zmobilizować się do działania.
Ogień i gotowanie w plenerze
Rozpalanie ognia to umiejętność znana człowiekowi od wieków – i jest jedną z najważniejszych umiejętności dla każdego survivalowca. Należy ją ćwiczyć przy każdej możliwej okazji i warunkach. Ogień pozwoli przygotować posiłek, wysuszyć ubrania, wezwać pomoc, dać ciepło czy poczucie bezpieczeństwa. Podczas całego obozu uczestnicy będą uczyć się w jaki sposób bezpiecznie rozpalać ogień różnymi metodami, używając różnych dostępnych materiałów. Sprawdzą jak odpowiednio układać stosy ogniskowe w zależności od potrzeb, jakim drewnem palić w jakiej sytuacji, a także skąd wziąć i jak dbać o rozpałkę.
Zajęcia linowe
Każdy Uczestnik szkoły przetrwania musi posiąść podstawową wiedzę z zakresu posługiwania się różnorakimi linami dlatego obozowicze będą pokonywać mosty linowe i nauczą się podstawowych węzłów, które mogą uratować życie także na wodzie. Wszystkie zajęcia linowe prowadzone są przez uprawnionych instruktorów, a sprzęt posiada wszelkie wymagane atesty.
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Umiejętność udzielenia pomocy – sobie czy innej osobie, która uległa wypadkowi – jest bardzo cenna, zwłaszcza, gdy na przyjazd lekarza trzeba poczekać. Nauczymy uczestników przewidywania i unikania sytuacji groźnych dla ich zdrowia i życia, a które mogą mieć miejsce na każdej wycieczce czy wędrówce. Obozowicze będą samodzielnie mogli wykonać zabezpieczenie miejsca wypadku, udzielić pierwszej pomocy, zatamować krwotok albo unieruchomić zwichniętą nogę. Są to umiejętności mogące okazać się niezbędne w najmniej spodziewanym momencie i niejednokrotnie ratujące komuś zdrowie lub życie. Po szkoleniu z samarytanki możemy być pewni, że w sytuacji zagrożenia będziemy potrafili zadziałać właściwie.
Terenoznawstwo i orienteering
Umiejętność znalezienia właściwej drogi ma ogromne znaczenie w czasie każdej podróży zarówno tej małej, jak i podczas wielkiej wyprawy. Uczestnicy dowiedzą się jak wyznaczyć strony świata różnymi metodami, również bez użycia kompasu, w jaki sposób ocenić odległość, naszkicować mapę, czy narysować znaki topograficzne. Gdy Uczestnicy nabiorą wprawy czekać na nich będą dzienne zawody na orientację, nocne warty i podchody w których sprawdzą zdobytą wiedzę na temat znaków topograficznych, wyznaczania azymutu, rysowania map czy oceny odległości.
Meteorologia
Umiejętność przewidywania pogody jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinien posiadać każdy, kto chce się sprawdzić w trudnych warunkacj. Na zajęciach z meteorologii obozowicze nauczą się prognozować pogodę na podstawie obserwacji natury. Co zwiastuje ładną aurę, a po czym poznać, że pogoda się zepsuje? Wyostrzymy zmysły, uważnie przyjrzymy się otoczeniu i zwrócimy uwagę pozornie nieistotne szczegóły, które pomagają w określeniu stanu pogody.
Co jeszcze będziemy robić na obozie?
Poza realizacją programu survivalowego będzie także czas na leniuchowanie, a dokładniej:
- Będziemy korzystać z basenu,
- Zorganizujemy gry zespołowe oraz zabawy sportowe, turnieje i olimpiadę na wesoło,
- Pojedziemy na wycieczkę do Krynicy Zdrój,
- A wieczorami – dyskoteki i ogniska oraz karaoke.
Termin obozu oraz harmonogram wyjazdu
Obóz survivalowy dla młodzieży będzie odbywał się w sierpniu, w terminie od 18.08 do 28.08.2013 (11 dni).
Ramowy program obozu wygląda następująco:
1 dzień – wyjazd wg rozkładu jazdy, przyjazd do ośrodka w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, obiadokolacja
2-10 dzień – wypoczynek wg programu
11 dzień – śniadanie + suchy prowiant, wyjazd z ośrodka, przejazd przez Polskę wg rozkładu jazdy
Gdzie będziemy mieszkać?
Łomnica Zdrój jest malowniczą miejscowością położoną w Beskidzie Sądeckim, nieopodal Piwnicznej. Dzięki licznym, ogólnodostępnym źródłom mineralnym, doskonałemu mikroklimatowi jest świetnym miejscem do wypoczynku, a lokalizacja sprawia, że stanowi doskonałą bazą do pieszych górskich wędrówek, zwiedzania okolicy oraz wypadów na Słowację.
Dzieci będą mieszkać w 3-5 osobowych pokojach z łazienkami, w świeżo oddanym po generalnym remoncie kameralnym Górskim Hotelu Łomnica, który leży tuż nad potokiem Łomniczanka. W hotelu znajduje się restauracja, w któej podawane będą posiłki, świetlica i pokój zabaw, a na ogrodzonym i monitorowanym terenie jest także wiata grillowa, plac zabaw oraz boiska sportowe.
Cena 1298 zł zawiera:
- 11 dni (10 noclegów)
- program survivalowy i rekreacyjny pod opieką wykwalifikowanej kadry (wychowawcy, instruktorzy, kierownik)
- pełne wyżywienie w ośrodku (3 posiłki dziennie + podwieczorek) z dokładkami dla chętnych
- transport klimatyzowanym autokarem z Nowego Sącza, Krakowa, Tarnowa, Buska Zdrój, Kielc, Radomia, Warszawy, Katowic, Rzeszowa i Dębicy (bez dodatkowej dopłaty transportowej)
- ubezpieczenie NNW do wysokości 5 000 zł.
- opiekę medyczną
Skontaktuj się z nami!