Lato 2013: Kolonia artystyczna dla dzieci w górach Beskidu Sądeckiego

Jeśli Państwa dziecko interesuje się się technikami plastycznymi i rękodziełem artystycznym, lubi malować i tworzyć małe dzieła sztuki nie tylko na papierze – zapraszamy je na 11-dniową kolonię artystyczną dla dzieci w wieku 8-12 lat, w góry Beskidu Sądeckiego. Uczestnikom zapewniamy bezpłatny transport z Nowego Sącza, Tarnowa, Buska Zdrój, Kielc, Radomia, Warszawy, Katowic, Krakowa, Bochni, Brzeska, Rzeszowa, Dębicy.

Jak wygląda program plastyczny na naszej kolonii?

Twoje dziecko będzie poznawać różne techniki malarskie i rysownicze, nauczy się doboru kolorów oraz pracy z kształtem i bryłą oraz wykształci w sobie wrażliwość na odnajdywanie inspiracji w życiu codziennym i zwykłych przedmiotach. Oto niektóre z zajęć, jakie będą odbywać się na naszej kolonii:

Technika rysowania węglem
Rysunek węglem jest dla malarstwa tym, co dla kaligrafii pisanie piórem. Tu użycie gumki nie wchodzi w rachubę. Węgiel wymaga precyzji i skupienia. Dzięki zajęciom z naszymi instruktorami plastykami Państwa dziecko spojrzy na nowo na pojęcia perspektywy, harmonii i kształtu. A co najważniejsze nauczy się, że świat nie jest czarno biały. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, by nawet czerń i biel nabrały setek odcieni.

Węgiel zapewnia szybką, swobodną i płynną pracę, może być rozmazywany dla uzyskania pożądanego efektu. Bardzo łatwe jest też usuwanie niepotrzebnych pociągnięć przy pomocy papierowego ręcznika czy specjalnej gumki chlebowej. Jeżeli zaistnieje konieczność pozostawienia grubej, twardej, wyraźniej kreski używa się węglika (pokruszony węgiel wymieszany z iłem i środkiem wiążącym, a następnie sprasowany). Jego pociągnięcia są dużo trudniejsze do wymazania.

Węglem rysuje się podobnie, jak kredą. Do tego rodzaju rysunku najlepiej używać szorstkich papierów, które dobrze rozetrą węgiel i wchłoną jego barwę. Węgiel doskonale się rozciera, a różnicując jego nacisk na papierze – możemy uzyskać różne natężenie barwy.

Garncarstwo, ceramika, praca z gliną i masą solną
Glina była jednym z pierwszych tworzyw ludzi. CeramikaDzięki niej potrafili wykonać zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i wyroby artystyczne. Podczas kolonii Państwa dziecko będzie mogło spróbować swoich sił samodzielnie lepiąc w formach i toczyć na kole garncarskim. Kunsztu nada szkliwienie i malowanie wypalonych prac dzięki czemu każdy zrobiony wazon, figurka czy ramka na zdjęcie będzie niezapomnianą pamiątką z kolonii.
Warsztaty ceramikiNamiastką gliny, na której można pracować także w domu jest masa solna. Ona także pozwala bawić się bryłą, kształtem i kolorem – a efekty są równie piękne jak w przypadku wyrobów z gliny. Ten rodzaj słonego ciasta, choć niejadalnego – jest bardzo lubiany przez dzieci, właśnie za to, że można z niego wyczarować niemal wszystko. GarncarstwoDzieci będą wykorzystywać przy tym różne przedmioty codziennego użytku np. foremki do ciastek, wyciskacz do czosnku, sztućców, które nadadzą wyrobom unikalny charakter. Masa solna to świetne tworzywo do modelowania małych i większych dekoracji na różne okazje, a każdą z nich można przyozdobić (np odciskiem z liścia, makaronem lub farbami) aby powstały unikalne pamiątki.

Małe cuda z papieru, collage
Papier wydaje się być mało ciekawym tworzywem artystycznym. Ale pokażemy Twojemu dziecku, że bibuła, gazety i papier mają w sobie ogromny potencjał (niekoniecznie origami) i można z nich tworzyć piękne ozdoby, które zachwycają detalami, strukturą oraz formą.

Collage kieruje się jedną zasadą: połącz dwa różne materiały tworząc interesującą kompozycję. Pokażemy Państwa dziecku jak wykorzystać fotografie, gazety, tkaniny i niewielkie przedmioty, aby ich połączeniu powstało nowe dzieło. Często zupełnie nieoczekiwane. Tworząc w ten sposób rozwijamy u dzieci wyobraźnię, uczymy twórczego myślenia. Powstałe dzieła można wykańczać tradycyjnymi technikami – malując farbami lub pastelami – wszystko zależy od pomysłu!

Warsztaty czerpania papieru
Po wynalezieniu pisma, do pisania ludzie używali glinianych tabliczkek, papirusu i skór zwierząt. Warsztaty czerpania papieruPóżniej nauczyli się czerpać papier – i tę technikę pokażemy Twojemu dziecku na warsztatach czerpania papieru. Przekona się jak proste i ekscytujące jest robienie czerpanego papieru, pozna technikę i niezbędne narzędzia aby samodzielnie zrobić arkusz, który później wykorzysta.

Papier czerpany - liścieTwoje dziecko pozna także techniki zdobienia takiego papieru elementami roślinnymi, tłoczenia faktury, robienia znaku wodnego oraz dodawania komponentów zapachowych. Własnoręcznie zrobione papiery dzieci będą mogły przeznaczyć na wykonanie pamiątkowych kartek lub papeterii, które zabiorą ze sobą do domu.

Ozdabianie przedmiotów codziennego użytku
Warsztaty malowania na szkleZa pomocą profesjonalnych transparentnych farb do szkła Twoje dziecko będzie tworzyć niepowtarzalne witraże, obrazki, ramki do zdjęć, a także ozdobić szkło użytkowe – wazony, szklanki, słoiki. Zdobienie na szkle farbami witrażowymi nie jest proste, bo wymaga precyzji, cierpliwości i czasu – ale to wciąga!

Malowanie na tkaninie może wydawać się nudne. Chyba, że tą tkaniną będzie… podkoszulek dziecka! Na zajęciach ze zdobienia tkanin dzieci będą mogły samodzielnie pomalować i przyozdobić koszulki – pokazać swoją indywidualność i tchnąć w ubrania nowe życie.

Jak wygląda program rekreacyjny na kolonii artystycznej?

Podczas pobytu na kolonii, poza realizacją programu artystycznego dzieci będą także wypoczywać i bawić się z rówieśnikami. Program rekreacyjny to między innymi:

  • korzystanie z basenu
  • autokarowa wycieczka do Krynicy Zdrój
  • gry i zabawy sportowe, turnieje i konkursy
  • piesze wycieczki po okolicy
  • dyskoteki, ogniska i wiele innych atrakcji

Gdzie jedziemy?

Łomnica Zdrój jest malowniczą miejscowością położoną w Beskidzie Sądeckim, nieopodal Piwnicznej. Dzięki licznym, ogólnodostępnym źródłom mineralnym, doskonałemu mikroklimatowi jest świetnym miejscem do wypoczynku, a lokalizacja sprawia, że stanowi doskonałą bazą do pieszych górskich wędrówek, zwiedzania okolicy oraz wypadów na Słowację.

Dzieci będą mieszkać w 3-5 osobowych pokojach z łazienkami, w świeżo oddanym po generalnym remoncie kameralnym Górskim Hotelu Łomnica, który leży tuż nad potokiem Łomniczanka. W hotelu znajduje się restauracja, w któej podawane będą posiłki, świetlica i pokój zabaw, a na ogrodzonym i monitorowanym terenie jest także wiata grillowa, plac zabaw oraz boiska sportowe.

Kiedy jedziemy na kolonię? Ile kosztuje kolonia?

Kolonia artystyczna odbywa się w dwóch terminach, cena za każdy z turnusów podana jest obok daty:

Turnus I: 29.06 – 09.07.2013 (cena 1298 zł)
Turnus II: 29.07 – 08.08.2013 (cena 1448 zł)

Ramowy program kolonii:

1 dzień – wyjazd wg rozkładu jazdy, przyjazd do ośrodka w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, obiadokolacja
2-10 dzień – wypoczynek wg programu
11 dzień – śniadanie + suchy prowiant, wyjazd z ośrodka, przejazd przez Polskę wg rozkładu jazdy

Cena zawiera:

  • 11 dni (10 noclegów)
  • program plastyczny i rekreacyjny pod opieką wykwalifikowanej kadry (wychowawcy, instruktorzy, kierownik)
  • pełne wyżywienie w ośrodku (3 posiłki dziennie + podwieczorek) z dokładkami dla chętnych
  • transport z Nowego Sącza, Tarnowa, Buska Zdrój, Kielc, Radomia, Warszawy, Katowic, Krakowa, Bochni, Brzeska, Rzeszowa, Dębicy (bez dodatkowej dopłaty transportowej)
  • ubezpieczenie NNW
  • opiekę medyczną

Tutaj sztuka i wyobraźnia nie znają granic! Na kolonię zapraszamy nie tylko dzieci uzdolnione, ale również osoby wykazujące chęć i zapał do pracy twórczej i kreatywnego myślenia!